Nasze filmy

Opublikowano: niedziela, 12 grudzień 2021 19:07

Gdy na dworze robi się ciemno warto pomyśleć o tym, czy jesteśmy dostatecznie widoczni dla innych uczestników ruchu. Dlatego też chcieliśmy przypomnieć wszystkim i każdemu z osobna jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Wiele osób uważa, że odblaski są niemodne i wyglądają kiczowato. To jednak nie jest prawdą. Z bezpieczeństwem każdemu jest do twarzy.
------------------------------------------------------
Przypominamy o Wydarzeniu:
https://fb.me/e/47ywkEzUe

Opublikowano: piątek, 04 czerwiec 2021 18:38

„ZaBŁYSZCZ w CIEMNOŚCI” to akcja edukacyjna organizowana przez Częstochowską Masę Krytyczną na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów🧍‍♂️🧍🧍‍♀️🚴‍♀️🚴🚴‍♂️.
Piesi i rowerzyści padają ofiarą wielu wypadków drogowych. Osoby te zazwyczaj ubrane są w ciemne ubrania, nie posiadają elementów odblaskowych👥. Gdy wcześnie zapada zmrok, stają się mniej widoczni na drodze przez innych uczestników ruchu przez co są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo‼️. Poprzez akcję „ZaBŁYSZCZ w CIEMNOŚCI” chcemy przyczynić się do ochrony ich zdrowia i życia. Osoba wyposażona w odblask jest widoczna nawet ze 150 metrów, co daje innym użytkownikom ruchu, w tym kierowcom samochodów dłuższy czas na reakcję i próbę uniknięcia potencjalnego zagrożenia.
W imieniu Częstochowskiej Masy Krytycznej organizatorzy oraz osoby zaprzyjaźnione rozmawiały z każdą napotkaną osobą, która jest lub może być niedostatecznie widoczna dla innych. Rozmowa miała na celu edukację oraz uświadomienie rozmówcy jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych zwłaszcza po zmroku. Podczas rozmowy zostały pokazane różnice widoczności między osobą posiadającą element odblaskowy i nieposiadającą takiego. Na koniec każda z edukowanych osób otrzymała element odblaskowy, poprawiający jej bezpieczeństwo.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Częstochowie za wsparcie i podarowane odblaski.

 

Opublikowano: niedziela, 09 maj 2021 19:52

W wielu miejscach możemy spotkać pasy przeznaczone do jazdy rowerem.
Namalowane na nich strzałki wskazują bezpieczny i prawidłowy kierunek jazdy. Niestety często jesteśmy świadkami jazdy pod prąd lub całkowitego ignorowania wyznaczonych pasów i jazdy po chodniku lub ulicy.

Opublikowano: wtorek, 27 kwiecień 2021 20:04

Rowerzyści jadący po chodniku są częstym widokiem. Na ulicy nie zawsze każdy czuje się pewnie, a ścieżki rowerowe urywają się w nieoczekiwanym momencie.
Taka jazda nie jest do końca legalna, ale…
Jak od niemal wszystkiego i od tego występują pewne wyjątki.
O tym kiedy można jechać rowerem po chodniku i jak się zachować dowiecie się z filmiku.

Opublikowano: środa, 07 kwiecień 2021 17:29

Tym razem przygotowaliśmy film o kaskach rowerowych. Od lat toczą się dyskusję na temat czy warto jeździć w kasku czy nie. W tym temacie jest niemal tyle samo zwolenników co przeciwników. Kask wraz z oświetleniem jest jednym z elementów zwiększających bezpieczeństwo rowerzysty. Wiadomo, że kask nie zawsze uchroni nas przed głupotą (własną i czyjąś), jak również przed bezpośrednim spotkaniem z TIR-em. Jednak podczas zwyczajnej jazdy po mieście, terenach pozamiejskich czy podczas uprawiania rożnego rodzaju sportów na pewno ograniczy ryzyko poważniejszych uszkodzeń głowy.

Opublikowano: sobota, 03 kwiecień 2021 14:45

Aby choć trochę poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, a także pieszych poruszających się po drogach przygotowujemy serię filmików edukacyjnych 

BĄDŹ BEZPIECZNY NA ROWERZE.
W krótkim filmie jaki tym razem przygotowaliśmy, prezentujemy podstawowe sygnały jakie powinien wysyłać rowerzysta podczas jazdy. 
Poruszając się po jezdni rowerzysta jest zobowiązany do przestrzegania przepisów Ruchu Drogowego dotyczących między innymi sygnalizowania innym uczestnikom ruchu zamiaru wykonania manewru skrętu. Jeżeli rowerzysta chce skręcić, na przykład po dojechaniu do skrzyżowania, powinien w pierwszej kolejności upewnić się, że jego manewr nikomu nie utrudni ruchu. Kolejną czynnością jest zasygnalizowanie skrętu. 
Opublikowano: niedziela, 14 marzec 2021 12:30

 "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem".
Celem masy krytycznej jest zwrócenie uwagi społeczeństwa oraz władz na problemy rowerzystów - brak tolerancji ze strony kierowców innych pojazdów oraz brak infrastruktury rowerowej (ścieżek rowerowych). Idea Masy Krytycznej to także zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo rowerzystów, w różnym tego słowa znaczeniu. Aby choć trochę poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, a także pieszych poruszających się po drogach przygotowujemy serię filmików edukacyjnych
BĄDŹ BEZPIECZNY NA ROWERZE.
Obserwując różne sytuacje, uznaliśmy, że pierwszym tematem jaki warto poruszyć jest nasza widoczność na drodze.
W filmiku
DAJ SIĘ ZOBACZYĆ
chcieliśmy pokazać jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Wiele osób uważa, że odblaski są niemodne i wyglądają kiczowato. To jednak nie jest prawdą. Z bezpieczeństwem każdemu jest do twarzy. 🙂